Procesul de invatamant este sustinut prin materiale si echipamente didactice moderne, multe dintre dotari fiind realizate in urma acceptarii unor proiecte internationale prin programele TEMPUS, ERASMUS etc. sau prin finantare interna de la buget sau prin contracte cu ministere si unitati industriale. Pe de alta parte, unele dintre dotari sunt obtinute prin donatii din partea unor firme de prestigiu: Siemens (Germania), Mazak (Japonia), Autodesk (SUA), AT&T ISTEL (SUA), Digital (SUA), National Instruments (SUA).

In invatamantul superior din Romania, Facultatea de Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice se plaseaza intre cele mai mari, ca numar de studenti, dispunand de camine in Complexul Studentesc Regie, care ofera conditii propice de studiu si odihna pentru absolut toti studentii din provincie care solicita cazare si masa. Potrivit situatiei scolare sau familiale, studentii primesc burse de merit, de studiu sau ajutoare sociale, care le asigura posibilitatea unui trai decent. Cei mai merituosi studenti pot aspira la obtinerea unor burse in strainatate.

Facultatea Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice are acorduri de cooperare pe plan didactic si stiintific cu universitati de prestigiu: Ecole Centrale din Paris si Lyon, INSA Lyon (Franta), South Bank University din Londra (Marea Britanie), Universitatile Tehnice din Darmstadt (Germania), Torino (Italia), Patras (Grecia), Porto (Portugalia), Louvaine (Belgia) etc.