Facultatea de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor isi are radacinile inca din anul 1867, in fosta Scoala de Poduri, Sosele si Mine cand s-au introdus cursuri de Chimie predate de catre profesorul Emanuel Bacaloglu. De altfel, facultatea este amplasata in ansamblul de cladiri situate in strada Polizu si incepute in 1886 (Corpul A); aici, academicianul Alfons Saligny a condus laboratoarele de Chimie intre 1886 si 1903, fiind urmat de Grigore Pfeiffer. In perioada dintre cele doua razboaie mondiale au fost angajati tinerii Emilian Bratu, Costin Nenitescu, Serban Solacolu, care ulterior au devenit profesori renumiti, academicieni, fondatori de scoala.

In anul 1938 apare „Legea pentru exercitarea profesiei de inginer si infiintarea Colegiului Inginerilor” ; in acest context, in cadrul Scolii Politehnice ia nastere Facultatea de Chimie Industriala; primul sau decan a fost profesorul Negoita Danaila. Este de remarcat ca aceasta denumire a fost pastrata pana astazi.

In mod firesc, facultatea s-a dezvoltat aparand noi specializari, laboratoare si centre de cercetare ce corespund dezvoltarii stiintifice si tehnologice. Actualmente, facultatea formeaza ingineri (patru ani) in specializari foarte diverse din industria chimica. Cursurilor de ingineri li se adauga cursuri de studii aprofundate, scoli academice postuniversitare etc.

La fiecare doi ani facultatea coordoneaza „Conferinta Nationala de Chimie si Inginerie Chimica” si este o prezenta activa in publicatiile stiintifice nationale sau straine.