Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti este cea mai veche si mai prestigioasa scoala de ingineri din România, cu o traditie acumulata în peste 190 de ani de existenta si prin eforturile unora dintre cei mai mari dascali ai neamului nostru, îsi defineste unicitatea prin crearea cunoasterii prin intermediul cercetarii si inovarii tehnologice precum si prin implementarea ei prin educatie si instruire profesionala la nivel european.

In momentul de fata, Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti are in componenta 15 facultati distincte.
In consecinta, spatiile de invatamant sunt raspandite atat in localul istoric Polizu, cat si in campusurile universitare moderne Noul Local (Splaiul Independentei nr 313, sector 6) si respectiv Leu (B-dul Iuliu Maniu 1-3, sector 6).