Semnarea contractului de finanțare pentru proiectul de investiții ”BUCHAREST POLYTECHNIC UNIVERSITY”

Astăzi 9 iulie 2019 a avut loc un eveniment memorabil prin semnarea contractului de finanțare pentru proiectul de investiții intitulat ”BUCHAREST POLYTECHNIC UNIVERSITY”. Proiectul de finanțare are un buget de 25 de milioane EURO de la Banca Europeană de Investiții (BEI) pentru extinderea infrastructurii de educație și cercetare a Universității POLITEHNICA din București.

Prin acest proiect care vizează construcția, amenajarea și dotarea unei noi clădiri, Facultatea de Inginerie Medicală si celelalte două facultăți din localul Polizu vor beneficia de sedii noi în Campusul „Noul Local”. Lucrările de construcție vor începe în 2020 și urmează să fie finalizate la sfârșitul anului 2023.

FIM susține efortul UPB pentru implementarea cu success a acestui proiect ambițios.