Anunț mobilități prin  Agenția de Credite și Burse de Studii

Anunț mobilități prin Agenția de Credite și Burse de Studii

Agenția de Credite și Burse de Studii (www.roburse.ro) oferă burse pentru persoanele care, în anul următor, doresc să facă un stagiu de studii sau de cercetare în străinătate. Am atașat ofertele pentru care sunt organizate concursuri în acest moment, având ca termen limită de transmitere on-line a candidaturilor:

05 aprilie: MBA Coreea, Azerbaijan, Mongolia, Turkmenistan

14 aprilie: Slovacia NSP

15 aprilie Slovacia SAS

29 aprilie: Bulgaria, Polonia

30 iunie: Iordania.

Bursele se adresează elevilor de clasa a XII-a, studenților, masteranzilor, doctoranzilor, cadrelor didactice si cercetătorilor și se pot acorda pentru stagii precum:

– cursuri de vară,

– studii (de licență, masterat sau doctorat) parțiale (3-10 luni) sau  complete (includ și an pregătitor pentru învățarea limbii),

– cercetare sau specializare.

Prin bursă se poate asigura:

– de partea primitoare – școlarizare, de obicei cazare și masă, uneori asigurare medicală;

– de partea română, pentru stagiile mai mari de 3 luni, transportul internațional și un supliment lunar în valută.

Dosarele de candidatură se pot transmite electronic, pe adresa dosare.candidatura@roburse.ro.

Persoanele interesate ne pot contacta la adresa burse@roburse.ro sau la telefon 0213101905.